21 Mart 2018 Çarşamba

OKSİTOSİN (SEVGİ) HORMONU HAKKINDA..Hipofiz bezinin arkasında bulunan kadın hormonudur. Bu hormon; sevgi hormonu, aşk hormonu, mutluluk hormonu gibi hep olumlu adlandırmalarla anılır. Çünkü oksitosin hormonu, sevgi gördükçe, arzulandıkça, dokundukça, sarıldıkça artan bir hormondur. Oksitosin, Yunancada oxys ve tokos kelimelerinden türetilmiş olan ve hızlı doğum anlamı taşıyan bir terimdir.

Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Doğa ile iç içe olmak, doğayı sevmek (kuş sesleri denizin dalgası, ağacın çiçek açması gibi)
Estetik olan her şeyden hoşlanmak (karşı cins de dâhil)
Sık sık sarılmak, el ele tutuşmak (dokunmak değmek, temas etmek)
Masaj yapmak
Egzersiz yapmak,
Hayal kurmak
Hayvanları sevmek, evcil hayvanı olmak
Müzik dinlemek
Yemek yemek
Özellikle çikolata tüketmek
Eğlence ve aktivitelere katılmak
Sosyal olmak, arkadaş çevresini geliştirmek
Kısaca sizi mutlu edecek her şeye yakın, sizi üzecek olan her türlü kişi ve olaylardan uzak olmak gerekmektedir. Oksitosin kadınlara ait bir hormon olup, partnerini mutlu eden, ona sevdiğini söyleyen sarılan, her fırsatta ona olan ilgisini gösteren erkek, kadının oksitosin hormonunu yükselteceğinden kendisi de mutlu olur.

Oksitosin hormonu artması sadece eşler arasında kadına has bir durum değildir. Yani hep erkekler kadınlara bu şekilde davranmalı anlamı taşımamaktadır. Zaten ilgi gören kadın sevildiğini hissettikten sonra ister istemez teslim olacaktır. Yeter ki güven duysun.

Bebeğini emziren anne bu durumdan hoşnuttur. Gece o tatlı uykusunu bölecek kadar en az 2- 3 kez uyanıp bebeğini emzirirken aldığı haz analık duygusu denilip de tarifi yapılamayan bir ilişkidir.

Oksitosin eksikliği nelere sebep olur?
Maalesef günümüzde sürekli olarak karşılaşılan insan profili buna en güzel örnektir.

Siz hiç yolda yürürken gülümseyen, tanımasa da sabah yürüyüşlerinde günaydın diyen insanlar gördünüz mü? Göremezsiniz! Çünkü mutsuz insanlar her geçen gün çoğalmakta.

Mutlu kadın eşini mutlu eder. Mutlu eş ailesini mutlu eder, mutlu aileler ise mutlu toplumları oluşturur.

Oksitosin eksikliği her şeyden önce insanları mutsuz eder ve dolayısı ile çevrelerine olumsuz enerji yayarak onların da mutsuz olmalarına vesile olurlar.

Oksitosin Eksikliği;

Depresyon
Stres
Mutsuzluk
Migren
Huzursuzluk
Aksilik
Sinirlilik
Uyumsuzluk
Huysuzluk
Gerginlik,
Kaygı, endişe, korku gibi daha da çoğaltılabilecek olumsuzluklara neden olmaktadır.
Oksitosin hormonu, dış etkilerle artıp, yine dış etkilerle çoğaldığı gibi burada partnerlere büyük görevler düşmektedir. Akıllı erkek partnerini hoş tutan erkektir. Kadının ise şartsız ve koşulsuz teslimiyeti kendiliğinden gelişen bir hormonsal olaydır.

Anne Sütü Ve Oksitosin Hormonu:
Anne sütü bir mucizedir. İçerdiği özellikler yeni doğan bebeğin her türlü ihtiyacını karşılar niteliktedir. Laboratuvarlarda benzeri bile üretilemeyen anne sütünün annenin bedeninde üretilmesi aşamasında sinir sistemi ve hormonal sistem birlikte çalışır. Ve sütanne hamile olduğunda başlar fakat ilk aylarda bünye bunu engeller. Ne zaman doğum gerçekleşecekse ona göre organize olur.
Anne göğsündeki süt bezeleri protein hormonudur. Protein hormonu da tıpkı oksitosin gibi hipofiz bezlerinden salgılanır.
Bebeğin doğumu ile birlikte östrojen salgısı azalır ve protein üretimi başlar. Süt bezleri anne sütüyle dolmaya başlar.

Oksitosinin diğer özellikleri;

Bağlılık ve sadakat geliştirir
İlişkileri sağlamlaştırır
Hoşlanma, haz duyma artar
Emzirmeyi kolaylaştırır
Cinsel uyarılmayı artırır
Sosyal yetenekleri geliştirir
Koruyucu güdüler geliştirilir
Gerginlik, stres gibi tüm olumsuzlukları yok eder.
Oksitosin Hangi besin ve vitaminlerde bulunur?
Aslında oksitosin kendisi bir vitamin ve besin gibidir hatta daha da ötesidir. Önemli olan onu ortaya çıkarabilmektedir.
Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin hormonu, erkeklerde ve kadınlarda duyguları, hem fiziksel, hem kimyasal, hem de psikolojik olarak tetikler.

Hurma ve çikolatanın oksitosini artırdığı bilinmektedir. Bunun dışında B6, B2, B1, A vitaminleri oksitosin hormonunu tetikleyen vitaminlerdir.

Egzersiz, doğa yürüyüşleri, bahçe, park, çiçek, çocuk sevgisi, evcil hayvan dostlukları, aile bağları, sağlıklı yaşam, kötü alışkanlıklardan uzaklık ( alkol ve sigarasız bir yaşam), dengeli beslenme, dünyaya ve içinde barındırdığı her şeye hoş görü ile bakmak hepsi birer vitamin değerindedir.

Oksitosin etkileri saymakla bitmez. Doğum öncesi anneyi doğuma hazırlama ve doğumun daha kolay gerçekleşmesine destek olma, bebek doğar doymaz anne göğsündeki süt ve bezelerinin faaliyete geçirme gibi tüm bu gelişmeleri, kişinin istemi ve iradesi dışında sağlaması gerçek bir mucizedir. Yani anne evlat bağının sadece duygusal anlamda değil fiziksel ve kimyasal anlamda da değişimler yarattığı bir gerçektir.

Oksitosin hormonu, bilimsel olarak kanıtlanmış olağanüstü etkileriyle hasta tedavilerinde, bazı travmalardan oluşan olumsuz durumlarda da tedavi amaçlı kullanılan, yararlanılan bir hormondur. Tedavi gören hastaya uygulanan tek şey ise oksitosin hormonunu harekete geçirecek kişiye özel, onu mutlu edecek durumları öne çıkararak mümkün olmaktadır.

Oksitosin, sadece doğumu kolaylaştırmaz, bebek ile anne arasındaki yakınlığı kuran bir hormon olmayıp, eşler arasındaki bağ ve sıcaklığı, sosyal ortamda sevgi ile bakmak ve karşılık görmek şeklinde yani, mutlu insan profili ile olgunlaşır.
Oksitosin hormonunun salgılanmasında dokunma, ses ve koku faktörleri etkilidir. Bununla birlikte, başkalarına iyilik yapmak gibi psikolojik faktörler de bu hormonun seviyesini arttırır. Bireyin içindeki cömertlik ve güven duygusunu ortaya çıkarır.
Bu hormon sarıldıkça, sevgi gördükçe, arzulandıkça ve dokundukça artar..
TEMİZ BİR SEVGİYLE YAŞAMA SARILMANIZ DİLEĞİMİZLE..!

Makale Açelya KARTAL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Teşekkürler..

Bumerang - Yazarkafe

Bumads

Mart 2007'nin "En iyi blog"u Seçilmişti blogum!Teşekkürler destekleyen herkese...