15 Ağustos 2015 Cumartesi

Yenilenme terapisi..Zaman zaman hepimizin yenilenmeye, tazelenmeye ihtiyacı olduğu zamanlar oluyor.
Herkesin kendini şarj etme yöntemi farklıdır derim hep.. Ben doğada yürüyerek ruhumu tazelerim, bir başkası belki yatıp uyuyarak:) Önemli olan kendinizi şarj ediş şekliniz değil aslında, önemli olan buna karar vermeniz... Çünkü çevremde gördüğüm en fena durum insanların bunu yaşam şekli haline getirmiş olmaları:(

Evet, aynen böyle acıyla yaşamaktan beslenen insanlar tanıyorum. Ve bunlar kendi enerjilerini düşürdükleri yetmezmiş gibi adeta sizinkini de emiyorlar.

Bu yüzden de enerjimizi nasıl korumamız gerektiğini mutlaka öğrenmemiz gerekiyor1.                  Yeni Dostlar Edinin: İnsan sosyal bir varlıktır. Çevresini genişletip sosyal ağına yeni dostlar kattıkça mutluluğu da artar. Bu arada eski dostlarınızı unutmanız ya da ihmal etmeniz gerekmez. Herkese gerekli zamanı ayırabilmek biraz yorucu olsa da verilen emek, yaşanan mutluluğa değecektir.

2.                  Kendinize Yeni Hedefler Bulun: Ulaşabileceğinizi düşündüğünüz yeni hedefler seçin. Bu hedeflerinse mümkünse önceki yıllarda yer alanlarla aynı olmamasına özen gösterin. Geçmişi bırakıp geleceğe bakabilmek, insanın daha güçlü, daha kararlı ve daha dinamik olmasına yardımcı olur.

3.                  Yeni Kitaplar Okuyun: Kitap okumayı seven biriyseniz, harika; ama değilseniz kendinizi zorlamanız gerekse bile, her ay yeni bir kitap okumaya özen gösterin. Seçeceğiniz kitaplarda dikkat edeceğiniz en önemli unsur, o güne dek okumadığınız yazarları bulmaktır. Değişik yazarlar ve değişik tarzlar, hayata bakış açınızı da değiştirecek, gelişmenize katkıda bulunacaktır.

4.                  Yeni Eserler Seyredin: Nasıl bir hayat yaşarsanız yaşayın, kültür ve sanata zaman ayırmaktan asla vazgeçmemeye gayret edin. Tiyatro, film, müzikal, opera, klasik müzik konserleri, konu ne olursa olsun yeni eserleri takip etmeye özen gösterin. İstanbul veya diğer büyük şehirlerden birindeyseniz işiniz nispeten daha kolay olacaktır. Ancak değilseniz bile, internet sayesinde tüm yenilikleri takip etmeniz mümkündür. Yeter ki isteyin.

5.                  Enerji Vampirlerini Hayatınızdan Uzaklaştırın: Son yılların moda haline gelen ‘Enerji Vampirleri’ söylemi bizi her ne kadar güldürse de bu tür insanların var olduğunu ve hayatımızda yer aldıklarını bilmekteyiz. Bu tür vakalardan mümkün olduğunca uzak durmak yararımıza olacaktır.

6.                  Bilmediğiniz Yeni Konular Saptayarak Hızla Öğrenin: İnsanın öğrenme isteği hiçbir zaman tükenmez. Yedisinde veya yetmişinde her zaman öğrenilecek bir şeyler bulur. İlerleyen yaşlarda öğrenme hızı düşse de sonuçta akıl yerinde durdukça istek hep bakidir. Siz de bu yıl kendinize bir iyilik yapın ve bilmediğiniz konuları saptayarak (ki bunun sonu yoktur) bilgi düzeyinizi yükseltin. İnsanın bilgisi arttıkça kendisine olan saygısı da kaçınılmaz olarak artar.

7.                  Spor Yapın: Aklımızı düşünürken vücudumuzu da ihmal etmeyelim. Günün herhangi bir saatinde, hiç olmazsa 10 dakika spor yaparak vücudunuza olan görevinizi yerine getirin. Zorlanmamak için hafif hareketler ve kısa süreli başlangıçlarla kendinizi alıştırmayı deneyebilirsiniz. Kararlı olup buna göre davranırsanız, bir süre sonra spor rutin hayatın içine kendiliğinden dahil olacaktır.

8.                  Ailenize Zaman Ayırın: Günlük hayat karmaşası içinde kimi zaman en yakınlarımızı bile ihmal etme riskimiz doğmaktadır. Bundan kaçınmak için ailemize düzenli vakit ayırmayı öğrenmeliyiz. Aile hayatımızın vazgeçilmezlerinden olup, her durumda sığınabileceğimiz yegâne kurumdur.

9.                  Beğenmediğiniz Davranışlarınızı Değiştirin: Herkesin kendine göre beğenmediği kimi davranışları vardır. Kendinize gerçekçi bir gözle bakarak beğenmediğiniz yönlerinizi not alıp dikkatle üzerinde durarak değiştirmeye çalışın. Beğenmediğiniz her davranıştan kurtulmayı başardığınızda, mutluluğunuzun ve kendinizle ilgili memnuniyetinizin arttığını göreceksiniz.

10.              Bir Ağaç Dikin: Ağaçlar, dünyamızın nefes almasını sağlayan, iklimi değiştirebilen doğanın ayrılmaz birer parçasıdır. O halde siz de bir ağaç dikerek doğaya katkıda bulunun. Onu bir daha görmeniz ya da büyüdüğünü seyretme imkânınız olmasa da, önemli olan yaşamla ilk bağını sizin kurmanızdır.

11.              Hayatı Ertelemeyin: Kimi zaman başarmaktan şüphe duyduğumuz eylemleri erteleriz. Süre kazanmak adına kabul edilebilir bir davranış olsa da bazılarımız için devamlı hale gelir ve bir süre sonra o denli yerleşir ki farkında bile olmadan bu kez ertelenen koca bir hayat olur. Bu tehlikeden kaçınmak için her işi gününde yapmayı alışkanlık haline getirin ve yeni bir sayfa açarak keyifli bir başlangıç yapın.Patricia MuradiSPONSOR REKLAMI
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Teşekkürler..

Bumerang - Yazarkafe

Bumads

Mart 2007'nin "En iyi blog"u Seçilmişti blogum!Teşekkürler destekleyen herkese...