6 Eylül 2015 Pazar

İnsanlar neden depresyona girer?


Depresyona girme sebebi, bize yapılan hiç bir olayı unutmuyoruz da ondan.
Hadi bi iyilik yapalım kendimize..
Affetmeye karar verin mesela ve hemen şu an deyin ki "ben artık değişmeye karar verdim!."
Her zaman diyorum ya nefret enerjisiyle dolu olan biri tüm olumsuz enerjileri kendine çeker! Aslında ne yapıyorsak kendimizden başkasına değil.Biz değişmeden, enerjimizi değiştirmeden olmuyor bu işler ilk evvela affederek başlayacağız.
Tamamıyla unutmak mümkün değil bir kere, bunun için hafızamızın silinmesi lazım, yapmamız gereken sadece ona yüklediğimiz anlamları değişmek.


Bunun için Reader's Digest'ten ufak bir alıntı yapmak istiyorum

* Önce sizi inciten küçük olaylardan başlayın. Eksik para veren bir memur veya yolunuzu kesen bir şoför gibi sizi hiddetlendiren yabancıları affetmeniz sizi karşılaşacağınız daha zor olayları affedebilmeniz için hazırlar.

* Olumsuz duyguları zihninizden uzaklaştırın. Kızgınlığınızı veya hayal kırıklığınızı güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya danışmana anlatın. Bu şekilde sizi dinlemeleri duygusal olarak size güç katar ve olumsuz duygularınız hafifleyerek daha sonra pişman olacağınız birşeyi söylemeniz veya yapmanız tehlikesini önlemiş olursunuz.

* Empati ile dinleyin. Eğer düşmanınızla karşı karşıya gelebiliyorsanız, sessizce onu dinleyin ve sonra işittiklerinizi yorumlayın.

* Meditasyon yapın veya dua edin.

* Affetmenin unutmak olduğunu düşünmeyin. Çünkü değildir. Acılarımızı tamamen unutamayız ve unutmamalıyız da. Bu tecrübelerimiz bizi bir daha aynı acıyı yaşamaktan kurtaracaktır ve bizim de başkalarına aynı acıyı yaşatmamızı engelleyecektir.
Affedicilik insana iç huzuru sağlar. Kolaylıkla affedebilen insanlar daha çok gülebilirler, daha huzurludurlar. Ve yaydıkları iyi ve güzel duygularla daha sağlıklı yaşarlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Teşekkürler..

Bumerang - Yazarkafe

Bumads

Mart 2007'nin "En iyi blog"u Seçilmişti blogum!Teşekkürler destekleyen herkese...