17 Nisan 2016 Pazar

Zor biriyle başa çıkmanın 3 yolu

Sizin de hayatınızda “zor kişi” oldu mu? 
Bazen bu kişiler hayatımızdan söküp atamayacağımız kadar yakınımızda olabiliyor. 
Peki onunla ilişkinizi nasıl düzenlersiniz? Zor insanla nasıl başa çıkılır?

Davranışın Ardındaki Olumlu Niyeti Bulun
Eğer kaba, negatif, görgüsüz biriyle konuşuyorsanız, rahatsız, sinirli ve agresif olmanız çok kolay. Ancak bu, durumu daha da zorlaştıracaktır. Onun yerine başka bir yol deneyin. Konuştuğunuz kişinin olumlu niyetini bulmaya çalışın. Yani kendinize şunu sorun: “Bu davranışın ardındaki ne gibi bir olumlu neden olabilir?” Konuştuğunuz kişi sinirliyse, acısını ve sinirini ifade ettiğini düşünebilirsiniz. Doğru cevabı bulamayabilirsiniz ama önemli olan olumlu bir yön bulmaktır. Karşınızdaki kişinin negatif davranışının altında aslında pozitif bir mesaj olduğunu varsayarak, ona daha sabırlı yaklaşabilir, hatta sempati duyabilirsiniz. Böylece daha az stresli bir iletişim kurmuş olursunuz.
Kendi Duygusal Yerinizi Seçin
Duygusal yerinizi seçmek yani olaylar karşısında nasıl davranacağınıza karar vermek bir yetenektir. Stresli bir durumun içindeyseniz ve etrafınızdaki herkes gerginse onlara katılmanız gerekmiyor. Sakin ve objektif olursanız daha fazla şey başarabilirsiniz. Sakin olup çözüm aramak yapacağınız bir seçimdir. Maalesef sürüde bir koyun olup kalabalığı takip etmek tabii ki daha kolay. Ama bunun yerine kendinizi ortaya koyun ve çözüm bulmada ne kadar becerikli olduğunuzu gösterin.
Konudan Uzaklaşın
Kendinizi yüksek tansiyonlu bir tartışmanın içinde bulduğunuzda, kendinizi konudan biraz uzaklaştırın, dışarıdan bakmaya çalışın. Şöyle düşünün: odanın başka bir köşesindesiniz, tarafsız bir gözlemci olarak uzaktan kendinizi başkalarıyla iletişim kurarken izliyorsunuz. Bunu yaptığınız zaman durumu idare etmek için daha iyi çözümler bulacak, kendinizi daha az rahatsız hissedeceksiniz. Ayrıca bu yaklaşım, başkalarının özellikle zor insanların yol açtığı stresten daha az etkilenmenizi sağlayacak.
Bu 3 ipucu günlük konuşmalarınızda kullanabileceğiniz birkaç örnek. Bir kere alıştığınızda, insanlarla konuşurken olaylara dışarıdan bakmak daha da kolaylaşacak. Stres mi rahat bir yaşam mı? Hangisini tercih ediyorsunuz?

(izafet.net)

1 yorum:

  1. bunları yapabilmenin bir kültür işi olduğu açık .. yaşadığımız toplumun içinde bulunduğu genel durum, yakın geçmiş düşünülerek değerlendirildiğinde olumlu bir sonuca ulaşmak çok zor.. bu davranış olgunluğunu üst düzey dediğimiz insanlarda dahi çoğunlukla göremiyoruz.. sanıyorum ki çok çok az sayıda insan bu aşamaya gelmiş durumda .. bu mümtaz kişilere rastlamak öyle kolay olmasa gerek .. yaşadıklarımdan hareketle izlenimim, toplumumuzu oluşturan bireyler kendi özlerinde doğruyu arıyor olsalar da iş, icraata geldiğinde bu doğrular sadece kendileri için, menfaatleri doğrultusunda dürtüklüyor !!!
    sevgi ve saygılar...

    YanıtlaSil

Küfür, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Teşekkürler..

Bumerang - Yazarkafe

Bumads

Mart 2007'nin "En iyi blog"u Seçilmişti blogum!Teşekkürler destekleyen herkese...