10 Temmuz 2016 Pazar

İç organlardaki zehirli maddeler nasıl boşaltılır?


Çin tıbbına göre, insan vücudundaki beş iç organda zehirli maddeler birikir, bu zehirli maddelerin birikmesi, vücutta belirtiler bırakır. Şimdi zehirli maddelerin saklandığı yerleri bulalım ve bu zehirli maddeleri yok etme yöntemleri öğrenelim.
Eğer dalakta zehirli maddeler birikirse, yüzde benekler görülür. Yüzünde benekler olan bir kadının sindirim sistemi nisbeten zayıflar; beyazımtırak akıntısı fazla olur; yağ birikir.
Çin tıbbına göre, dalaktaki sindirim iyi olmadığı takdirde, zehirli maddeler zamanında dışarı boşaltılmaz. Bu nedenle kilo vermek isteyen bir kişi, öncelikle dalağının ve midesinin işlevini normalleştirmeli; dalağında zehirli maddeler bulunan kişide ağız kokusu olur, ağız ülseri görülür.
Şimdi dalaktaki zehirli maddeleri boşaltma yöntemlerine geçelim.

Dalaktaki zehirli maddelerin boşaltılmasına ekşi yemekler iyi gelir. Ekşi yemekler, bağırsak ve midenin sindirim işlevini pekiştirir, yemeklerdeki zehirli maddelerin en kısa sürede boşaltılmasını sağlar; ayrıca ekşi yemekler dalağı güçlendirir.
Dalaktaki zehirli maddelerin boşaltılması için Shangqiu adlı akpunktur noktasına basılabilir. Bu akpuntur noktası, iç topuk kemiğinin altındaki çukurun ortasında bulunur. Bir parmakla bu noktaya, azcık acı hissetecek şekilde basabilirsiniz. Bu basma bir defasında üç dakika sürerse, yeterli olur.
Yemekten sonra yürüyüş yapmak. Spor, dalağa ve mideye yardımcı olur. Bu yöntem azimle uygulanmalı.
Yemek sonrası, zehirli maddelerin en kolay oluştuğu zaman dilimidir. Yemeklerin zamanında sindirilmemesi veya emilmemesi halinde zehirli maddeler birikir. Bu nedenle yemekten sonra yürüyüş tavsiye edilir. Ayrıca yemekten bir saat sonra bir meyve yenebilir.
Aftimuni dalağın en iyi ilacıdır, kaynatılarak içilir. Karabaş otu, kekik, sinameki, anason, kimyon, kuru incir dalağın en güzel ilaçlarındandır. Mercimek, patlıcan, sığır eti, kuyruk ve lahana yenmemelidir.

.

.
Karaciğer, insanın diğer önemli iç organlarından biridir. Karaciğerde zehirli maddeler birikirse, tırnak üzerine çıkıntılı çizgi veya tırnak çökmesi görülür. Çin tıbbına göre, kirişler karaciğere bağlıdır, tırnak ise kirişlerden bir bölümüdür. Bu nedenle karaciğerde zehirli maddeler biriktiği takdirde, tırnak üzerinde belirgin işaret olur.
Karaciğerde zehirli maddeler bulunursa, kadında mastit görülür; deprasyon başgösterir. Çünkü karaciğer insan vücudunda duyguları ayarlayan iç organdır. Eğer içindeki zehirli maddeler zamanında boşaltılmazsa, Qi dolaşımı engellenir, bu da depresyon duygusuna neden olur. Ayrıca yarım baş ağrısı ve aybaşı ağrıları gibi belirtiler görülür. Yüzün iki yanağı ve göbek, karaciğer ve safra kesesinin “etki alanı”dır. Eğer karaciğerde zehirli maddeler varsa, yüzde ve göbekte mutlaka belirti gözükür.
Karaciğerdeki zehirli maddelerin boşatılması için, yeşile çalan mavi renkli yemekler tüketilmeli. Örneğin portakal veya limon suyu, karaciğere iyi gelir; karaciğerle bağlantılı akpunktur noktasına basmak iyi gelir. Basılacak nokta, birinci ve ikinci ayak parmaklarının buluştuğu noktanın önündeki çukurun ortasında yer alır. Ağlama, zehirli maddelerin boşaltılmasına yardımcı olur. Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının gözyaşlarına bağlı olduğu, hem Batı tıbbınca, hem de Çin tıbınca doğrulandı. Gözyaşları gerçekten insan vücuduna zararlı maddeler içerir. Bu nedenle istediğiniz zaman ağlayabilirsiniz.
Sülfür içeren besinler karaciğeri temizler, soğan, sarımsak, lahana, brokoli, brüksel lahanası sülfür içeren gıdalardır. Ayrıca enginar karaciğer dostu bir sebzedir.
Alkol, kimyasal ilaçlar, işlenmiş gıdalar, inek eti, aşırı proteinle beslenme karaciğeri yıpratan gıdalardır.

.
.
İnsan kalbinde zehirli maddeler birikirse, dil ülseri olur, alnında kabarcıklar oluşur, uykusuzluk ve kalp rahatsızlığı meydana gelir.
Çin tıbbına göre, kalple en yakın ilişkili organ dildir. Bu nedenle ülser dilde görülür. Alın, kalbin “nüfuz alanı”dır. Eğer kalpte “ateş” varsa, alın “yanar”, kabarcıklar ortaya çıkar.
Kalpteki zehirli maddelerin boşaltılması için, nilüfer tohumları gibi, acı yemekler tavsiye edilir; kalbi simgeleyen Shaofu adlı akpunktur noktasına basılır. Shaofu, insanın yumruğunu sıktığı zaman, avuçta yüzük parmağı ve küçük parmağının tırnaklarının değdiği yerdir. Bu noktaya güçlü bir şekilde basılır. Yeşil fasülye, zehirli maddelerin idrar yoluyla boşaltılmasına yardımcı olur.
Çin’de yaz mevsiminde hemen hemen her ailede yeşil fasülye suyu içilir. Siz de deneyebilirsiniz.
Kalp için omega 3 yağ asidi içeren somon, ton balığı, ceviz, keten tohumu gibi gıdalar faydalı olacaktır.

.
.
Akciğerde zehirli maddeler birikirse, insanın cildi pas renginde olur, kabızlık çekilir, duygusal durumunda hassasiyet meydana gelir.
Çin tıbbına göre, akciğer, tüm cildi yönetir. Cildin iyi olup olmaması, akciğerin sağlıklı olup olmamasına bağlıdır. Akciğerdeki zehirli maddelerin miktarı fazla olursa, bu zehirli maddeler akciğerin çalışmasıyla cilde yansır; ayrıca akciğer ve kalın bağırsak tek bir sistemdir. Yukarıda akciğerde zehirli maddeler varsa, aşağıdaki bağırsak içinde de anormal birikim olur, kabızlık çekilir; akciğerdeki zehirli maddeler de Qi ve kan dolaşımını engeller.
Turp, akciğere en iyi gelen yiyecektir. Çin tıbbına göre, kalın bağırsak ile akciğer arasında yakın ilişki vardır. Akciğerdeki zehirli maddelerin ne kadar boşaltılacağı, kalın bağırsağın iyi çalışıp çalışmamasına bağlıdır. Turp kalın bağırsağın dışkıyı boşaltmasına yardım eder. Turp çiğ de yenir.
Ayrıca akciğeri temsil eden akpunktur noktasına basmak da yararlıdır. Hegu adlı nokta, el sırtında, parmakların arasında bulunur.
Terlemek, akciğere iyi gelir; çünkü terle vücuttaki zehirli maddeler atılır; sıcak duş ve derin nefes da benzer sonuç verir.
Akdiğerdeki zehirli maddelerin boşatılması için en uygun zaman dilimi sabah 7:00 ile 9:00 arasıdır. Bu zaman içinde bol oksijen almayı sağlayan spor yapılırsa, çok iyi olur.
Meyan kökü, zencefil, okaliptus, brokoli, turp akciğerler için şifalı bitkiler olup sigara akciğer için en büyük zarardır.


Böbrek içinde zehirli maddelerin biriktiği zaman, aybaşı miktarı az, süresi kısa ve rengi koyu olur. Aybaşının oluşması ve kaybolması, böbrek işlevinin güçlü olup olmamasına bağlıdır; böbrekteki zehirli maddeler, hidronkusa neden olur, altçenede kabarcıklar oluşur, yorgunluk çekilir.
Böbreği simgeleyen akpunktur noktası Yongquan’dır. Bu nokta, insan vücudundaki en alçak akpunktur noktasıdır. Yongquan, ayak tabanının üçte birinin ilerisinde bulunur. Bu nokta hassas olduğu için fazla güçlü basılmamalıdır. Beş dakika yeterlidir.
Böbrekteki zehirli maddelerin boşaltılması için en iyi zaman dilimi sabah 5:00 ile 7:00 arasıdır. Bu nedenle sabah kalkınca bir bardak su içilmesi çok iyi olur.
Gün boyu yeterli su içilmesi, bedenin susuz bırakılmaması, aşırı tuz alınmaması, likopence zengin gıdalar domates, karpuz, böbrekleri temizleyip koruyacaktır.
1. Karaciğerdeki zehirlerin belirtileri

a) Tırnak yüzeyinde çıkıntı şeklinde çizginin bulunması veya tırnak çukurlaşması. Zehirler karaciğerde biriktiği zaman, tırnaklarda belirgin belirti bırakır.

b) Meme dokusu içerisindeki hücrelerin kontrol dışı çoğalması, aybaşından önce hücrelerdeki ağrının artması.

c) Ruhsal olarak insanın kolayca depresyona girmesi. Karaciğer, insanın ruhhsal yapısını ayarlayan iç organdır. Eğer karaciğerdeki zehir birikimi zamanında boşaltılmazsa, Qi dolaşımı engellenir. Bunun sonucunda, insanın rushal sağlığı olumsuz olarak etkilenir.

d) Yarım başağrısı, yüzde sivilce çıkması ve aybaşı ağrısı. Karaciğer ve onun ortağı olan safra kesesindeki zehirler yüz ve karnın alt kısmına yansır.

O zaman karaciğerdeki zehirlerin hızlıca boşaltılması nasıl sağlanır?

Çin tıbbına göre, yeşile çalan mavi yemekler karaciğerin Qi dolaşımını düzeltir, depresyonu giderir, zehirlerin boşaltılmasına yardımcı olur. Çin tıbbı uzmanları, yeşile çalan mavi renkteki portakal veya limonu tavsiye eder. Portakal veya limon suyu çok uygun bir içecektir.

Karaciğerdeki zehirlerin boşaltılmasına yardımcı olan akupunktur noktası vardır. Bu nokta, birinci ve ikinci ayak tarak kemiğinin buluştuğu nokta bulunur. El başparmağıyla bu noktaya 3 ila 5 dakika basıp masaj yapılırsa, karaciğere iyi gelir. Fazla güç kullanmayın.

Gözyaşları, zehirlerin boşaltılmasına yardımcı olur. Hiç ağlamayan erkeklere göre, kadınlar daha uzun yaşar, bunda gözyaşlarının etkisi vardır. Çin tıbbının kavradığı bu yaklaşım, Batı tıbbı tarafından da kanıtlandı. Gözyaşları ter ve idrar gibi, insan sağlığına zararlı kimyasal elementler içerir. Bu nedenle insanlar kendilerini üzgün veya depresyonda hissederken ağlayabilir. Gözyaşlarıyla zehirler de vücut dışına atılır. İyimser olan birisi de hafta sonunda bir trajedi filmi izleyip gözyaşı dökebilir.

2. Kalpteki zehirlerin belirtileri.

a), Dil ülserinin çıkması. Çin tıbbına göre dil ile kalp arasında çok yakın ilişki bulunur. Dilde ülser çıkarsa, bu kalpte zehirler olduğu anlamına gelir.

b) Alında sivilce çıkması. Kalpte endojen ateş varsa, sivilceler ortaya çıkar.

c) Uykusuzluk ve kalp çarpıntısının görülmesi.

d) Nefes darlığı veya göğüs ağrısının görülmesi.

Saat 11 ile 13 arasında kalp en güçlü durumdadır. Bu dönemde kalbi koruyan ve zehirlerin boşaltılmasına yardımcı olan kuru yemişler, dut, lotüs kökleri ve tohumları gibi yemekler yenebilir.

3) Dalaktaki zehirlerin belirtileri

a) Yüzde sivilce ve lekelerin çıkması.

b) Beyaz akıntının fazla olması.

c), Yağ birikmesi.

d) Ağız kokusu, dudak civarında yara görülmesi.

Uygun miktarda ekşi yemek, yemeklerdeki zehirli elementlerin çözülmesi ve bağırsak ile midenin sindirim işlevinin artırılmasına yararlı olur, iştahın açılması sağlanır.

Ayak bileğinin alt kısmının önündeki çukur, bir akpunktur noktasıdır. Buraya 5 dakika masaj yapılırsa, dalak sağlığına yararlı olur; yemekten sonraki bir saat içinde yapılacak yürüyüşün büyük faydası vardır. Spor, dalak ve midenin sindirimine yardımcı olur, zehir elementlerin boşaltılma hızını yükseltir.

Yemek sonrası, zehirler kolayca biriktiği zaman. Yemeklerin zamanında sindirilmemesi halinde zehirler birikir. Zehirlerin boşaltılması için, yemekten sonra yürüyüş çok iyi bir yöntemdir. Ayrıca yemekten bir buçuk saat sonra bir meyve yenirse de çok iyi gelir.

4. Akciğerdeki zehirlerin belirtileri

a) Cildin pas renginde olması, saçların kuru olması. Çin tıbbına göre, insanın cildi ve saçları akciğere bağlıdır. Cildin beyaz ve esnek olup olmaması da akciğere bağlıdır. Akciğerdeki zehir elementleri fazla olduğunda, zehirler cildin yüzeyine yansır ve cilt parlak olmaz.

b) Kabızlık. Çin tıbbına göre, akciğerde zehirler birikirken, altındaki bağırsakta da tıkanma ortaya çıkar, yani kabızlık görülür.

c) Duygusal olmak. Zehirler akciğerdeki Qi ve kan dolaşımını engeller, depresyonun etkisi altında aşırı duygusal olunur.

Akciğerin gün boyunca en güçlü olduğu saatler 7 ile 9 arasındadır, bu nedenle spor tavsiye edilir. Yavaş koşma gibi spor etkinlikleri, akciğerdeki zehirlerin boşaltılmasına yardım sağlar.

5. Böbrekteki zehirlerin belirtileri

a) Aybaşı miktarının az veya süresinin kısa olması. Aybaşının oluşması ve kaybolması, böbreğin güçlü olup olmamasının bir göstergesidir. Eğer böbrekte zehirli elementler birikirse, aybaşı miktarı azalır.

b) Su toplanması. İnsan vücudundaki sıvıların akışı böbreğe bağlıdır. Böbrekte zehir biriktiğinde vücudun içindeki fazla sıvıları boşaltma gücü azalır ve bunun sonucu su toplanması olur.

c) Alt çenede sivilce çıkması.

d) Kolayca yorgunluk hissedilmesi. Vücuttaki zehirler böbreğin enerjisini fazla tükettiği için, böbreğin sağladığı enerji azalır, böylece yorgunluk hissedilir.

İnsan vücudunda Yongquan adlı bir akpunktur noktası vardır. Bu nokta, vücuttaki en alçak akpunktur noktasıdır. Eğer insan vücudu bir bina olsaydı, Yongquan kanalizasyon borusunun çıkış noktası olurdu. Bu noktaya sıkça masaj yapılırsa, zehir boşaltma bakımından iyi sonuç alınır. Yongquan noktası, ayak tabanının öndeki üçte birinde bulunur. Bu nokta çok hassas, azcık hissedilinceye kadar fazla güç kullanılmaması gerekir. Masajın 5 dakika sürmesi yeter.

Böbrekteki zehirlerin boşaltılması için en uygun zaman sabah 5 ile 7 arasıdır. Sabahleyin zehirler böbrekte biriktiği için sabah bir bardak su içilmesi tavsiye edilir.

Alıntı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Teşekkürler..

Bumerang - Yazarkafe

Bumads

Mart 2007'nin "En iyi blog"u Seçilmişti blogum!Teşekkürler destekleyen herkese...