9 Ocak 2017 Pazartesi

Dikkatli olun, çünkü söyleyeceğiniz bir sonraki kelime, gününüzün ve hatta bundan sonraki hayatınızın nasıl geçeceğini değiştirebilir.


Thomas Jefferson Üniversitesi’ndeki doktorların açıklamalarına göre konuşurken seçtiğiniz ‘Yapamam’, ‘Olmayacak’ ve ‘Çok zor’ gibi kelimeler fazla kullanıldıklarında beynin yapısını değiştiriyor. Aslında bu kelimelerin etkileri tahmin ettiğinizden çok daha fazla.Pozitif kelimeler kullanmak beynin ön lobunu kuvvetlendiriyor

“Words can change your brain’ (Kelimeler beyninizi değiştirebilir), adlı kitabın yazarları Dr. Andrew Newberg ve Mark Robert Waldmen, kullanılan kelimelerin, fiziksel ve duygusal stresten sorumlu genlerimizin ekspresyonunu baskılama veya kuvvetlendirme gücüne sahip olduğunu söylüyorlar. Günlük hayatımızda daha pozitif ifadeler kullanarak beynimizin ön lobunu kuvvetlendirebilir ve daha etkili kullanabilirsiniz.Ön lobun aktivitesini artırarak doğru karar verme ve karmaşık problemleri çözme yeteneklerini geliştirmek mümkün. Böylece hayatta karşımıza çıkan konularda kendimiz için daha doğru olacağını hissettiğimiz şekilde karar verebiliyoruz.

Negatif kelimeler stres hormonu seviyesini artırıyor

Peki çok fazla negatif kelime kullanırsak ne olur? Negatif kelimeler kullanmak beyindeki Amigdala bölgesini uyararak stres hormonu miktarının artmasına sebep oluyor ve fark edilmese bile gün boyu kendimizi daha gergin hissediyoruz.
Az miktarda stresin vücut için iyi olduğu düşünülse de fazlasının mental ve fiziksel olarak problemlere yol açtığı bilinen bir gerçek.İfade biçimi kendimize ve çevreye olan bakış açımızı etkiliyor

Newberg ve Baldmen’in araştırmalarına göre pozitif kelimeler kullanmak kendimize ve başkalarına karşı bakış açısını yöneten, beynin parietal bölgesini aktive ediyor. Pozitif bakış açısıyla birlikte sosyal ilişkiler gelişiyor ve ifade biçimi pozitif kelimelerden seçiliyor. Negatif bir iletişim dili kullanmak ise kişiyi şüpheci ve gergin bir ruh haline sürüklerken, aynı zamanda da sosyal ilişkileri olumsuz olarak etkiliyor.

Deney aşaması

Pozitif kelime kullanımının insanlar üzerindeki etkisini araştırmak üzere yapılan deneylerde, 35- 54 yaş arası bir grup yetişkinden 3 ay boyunca her gün kendilerini mutlu hissetmelerini sağlayan 3 kelime yazmaları isteniyor. 3 ayın sonunda deneklerin kendilerini daha mutlu ve pozitif hissettikleri sonucuna ulaşılıyor. Deneyin sonuçlarından birisi de, deneklerin karşılaştıkları olaylarda her zaman pozitif yanları görmeyi öğrenmeleri.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Teşekkürler..

Bumerang - Yazarkafe

Bumads

Mart 2007'nin "En iyi blog"u Seçilmişti blogum!Teşekkürler destekleyen herkese...